Ülkelerin İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Yılbaşı Gelenekleri

Yeni Yıl Yaklaşırken, yılbaşı planlarını yurtdışında yapmış olanlar için ülkelerin ilginç yılbaşı geleneklerini inceledik. İster İspanya, ister İngiltere, ister Çin’e gidecek olun, her ülkede mutlaka farklı bir yılbaşı geleneğinin olduğu bir gerçek. İşte mutluluk, huzur getirdiğine inanılan ilginç yılbaşı gelenekleri :

İspanya

İspanya’da gelenek, saat 12 olduğunda, 12 ayı temsil eden 12 üzümü ağıza atmayı içeriyor. Bu üzümlerin 12 ay boyunca mutluluk ve huzur getireceğine inanılıyor.

İsviçre

İsviçre yeni yıla adeta kostümlü partiyle giriyor. Herkes iyi ve kötü ruhları teslim eden kostümler giyip, çeşitli şapkalar takıyor ve yeni yılı bekliyor.

Çin

Çin’deki yılbaşı geleneğiyse, bizdeki bayram temizliğini hatırlatıyor. Biten yıldaki kötü enerjileri temizlemek, kötü şanstan tamamen arınmak ve yeni yıla tamamen arınmış bir şekilde girmek için önce evi tamamen temizliyorlar. Şans ve bereket getirmesi için de evi çiçek gibi çeşitli bitkilerle süslüyorlar. Ayrıca çocuklara da kırmızı zarflar içinde şans parası veriyorlar.

Rusya

En ilginç geleneklerden biri de Rusya’dan geliyor. Herkes yeni yılda gerçekleşmesi istediği dileğini bir kağıda yazıp, kağıtları yakıyor. Sonrasında ise, herkes kendi dileğinin küllerinin şampanyasının içine atıp saatler 12’yi gösterdiğinde içiyor!

İskoçya

İskoçya’daki yılbaşı geleneğiyse, saatler 12’yi gösterdikten sonra eşin, dostun, sevdiğiniz insanların evine ilk ayak basan olmak yada eşinizin, dostunuzun sizin evinize ilk ayak basan olmasıdır. Çünkü eve ilk ayak basanın iyi yada kötü şans getireceğine inanılır. O yüzden herkes eve ilk ayak basanın eşi, dostu olmasını ister. İlk ayak basan olmayı başaran kişiler, yanlarında kültürel olarak bereket sembollerinden olan ekmek, tuz, para gibi nesneler de götürürler.

Japonya

Japonya’daki yılbaşı geleneği ise, kapıya ip asmaktır. Bu ipin hem kötü ruhları kovacağına hem de mutluluk, huzur getireceğine inanılır. Ayrıca saatler 12’ye vurduğunda,  herkes kahkaha atar ki, bu da yeni yılı mutlu bir şekilde karşılayıp tüm yılın da kahkaha içinde geçmesi isteğini temsil eder.

Kolombiya 

Kolombiya’daki gelenek tam seyahat severlere uygun! Saatler 12’yi vurduğunda boş bir valizle evin etrafında kısa bir tur atılır. Böylece, tüm yılın bol bol seyahat içinde geçeceğine inanılır. Burada da Kolombiya halkının seyahati sevgisinin geleneklere kadar dayanmakta olduğunu görmüş oluyoruz. 

Danimarka

Danimarka’daki yılbaşı geleneğiyse, tabak kırmak. İnsanlar, sevdikleri dostlarının, arkadaşlarının, komşularının kapısına giderek tabak kırıyor ve böylece kötü şans, kötü enerji gibi olumsuzlukları defettiklerine inanıyorlar. Öte yandan, kapısına gittikleri kişiye olan sevgilerini ve verdikleri değeri göstermiş oluyorlar. 

Almanya

Almanya’daki yılbaşı geleneği, gelecek yılın nasıl geçeceğine dair tahminlerde bulunmaya, diğer bir deyişle fal bakmaya dayanıyor diyebiliriz. Şöyle ki, eritilmiş kurşun soğuk suya dökülerek, alacağı şekillere göre yeni yıla dair yorumlarda bulunulur. Örneğin, kurşun kalp şeklini alırsa, yeni yılda sizi bir aşkın beklediğini düşünebilirsiniz. Yani bizdeki kahve falı gibi, şekillerin nesnelere benzetilerek yorumlanmasına dayanıyor.

Brezilya

Brezilyalılar yeni yıl konusunda en değişik geleneklere sahip olan ülkelerden şüphesiz. Çünkü saat 12’yi gösterir göstermez, sahile koşan Brezilyalılar 7 dalga üzerinden 7 kez atlarken, 7 tane de dilek dilerler. Ayrıca, kötü şansın yıl boyu kendilerinden uzak durması için yılbaşında mutlaka beyaz giyerler.

İtalya

İtalya’da yılbaşı geleneği, yılbaşı sofrasına dayanıyor. İtalyanlar yılbaşında Hindi klasiğinden kurtuluyor ve mercimek yiyor. Nedeni ise, mercimeğin paraya benzediğini düşünmeleri. Yılbaşında mercimek yiyerek, yıl boyu bol kazanç elde edeceklerine inanıyorlar.   

Hollanda

Hollanda ise, yılbaşında yılbaşı ağaçları ateşe veriliyor! Bir önceki yılın kötü enerjisinden kurtulmak, şanssızlıkların peşimizi bırakmasını sağlamak ve yeni yeni yıla hoşgeldin demek için, sokakta ateş yakılıyor ve yılbaşı ağaçları bu ateşte yakılıyor. 

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın geleneği ise, tencere-tava çalmaya dayanıyor. Şöyle ki, saatler yeni yıla girildiğini gösterdiği an, herkes tencere ve tavalar eşliğinde sokaklara dökülür ve bunlarla çeşitli gürültü, melodi, müzik yapmaya başlar. Böylece yeni yıl hep birlikte, tencere tavalarla kutlanır. 

Filipinler

Filipinler’de yuvarlar cisimler, altın paraları hatırlatır ve o nedenle bereket sembolüdür. Günlük hayatta da yuvarlak şekillerin önemli olduğu bu kültürde, yuvarlak şekle sahip meyvelerin sofralardaki yeri hem boldur hem de önemlidir. Yılbaşında da, yeni yılın bereketli olması ve para açısından sıkıntılı geçmemesi için sofralardan yuvarlak meyveler eksik edilmez ve gece boyunca 12 ayı temsilen 12 yuvarlak meyve yenir. Ayrıca insanlar birbirlerine bozuk para verir ve puantiyeli kıyafetler giyerler. 

Gelenekler bu şekilde. Beğendiğinizi uygulamak size kalmış, ancak her şartta hepinize mutlu bir yeni yıl dileriz!