İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları

04 May 2018

Günümüzde artık her şeyin bir kısaltması mevcut. Bir yere ulaşmak için nasıl yolu çok daha kısaltacak rotalardan yararlanıyorsak derdimizi anlatmak için de kısaltılmış kelimelerden faydalanmak en büyük favorimiz haline geldi. Hem atalarımız da “az ve öz konuşmak” hakkında birçok söze sahipler. Konu İngilizce olduğunda da durum değişmiyor. İngilizce kelime kısaltmaları hem zamansızlar hem de üşengeçler için büyük bir kolaylık haline geliyor. 

SYS

See you soon (Yakında görüşürüz) o bitmek bilmeyen konuşmaların sonunda yüz yüze görüşme anlamı barındıran sihirli cümle. Eğer konu bir tartışma değilse yüz yüze görüşülmesinden daha keyifli ne olabilir..

 

AFK

Away From Keyboard (Bilgisayar başında değil/ klavye başında değil) Bilgisayarınız açık olabilir ama bu sizin o an için müsait olduğunuz anlamına gelmiyor. Hem zaten başında olsanız bile kim bilecek. İşinize gelmeyen bir durumla karşılaştığınızda AFK diyerek işin içinden rahatça sıyrılabilirsiniz. 

ASAP

As Soon As Possible (Mümkün olan -ve/veya- en kısa sürede) çabuk halledebilmek adına söylenecek en güzel kısaltma. Siz geçiştirme anlamı da katabilirsiniz.

ATM

At The Moment (Şu an) önce sonra değil şuan diyerek baskı yapanlar için en muhteşem İngilizce kısaltmalardan.

G9

Genius (Deha/dahi) Elbette bu kelime sizi tanımlayan kelimelerin başında geliyor. Hangimiz değiliz ki zaten!

 

BBL

Be Back Later (Sonra döneceğim) onca işinizin arasında sizi oyalayanlar için muhteşem bir başınızdan yollama kısaltması. 

GTG

Got to Go (Gitmeliyim) “Artık demir almak günü gelmişse zamandan…” bunu dahi kısaltarak yazmanıza rağmen karşı taraf size hala sorular soruyorsa hemen elinizdeki teknolojik aleti ortadan kaldırmaya bakın. 

ASL

Age-Sex-Location (Yaş-cinsiyet-yer) Bir zamanların en ünlü kısaltmalarından olan ASL hala varlığını ve hakimiyetini sürdürüyor. Ah! Bu cümle ile ne arkadaşlıklar ne aşklar başladı… ama eğer İngilizcenize henüz güvenemiyorsanız ya da seviyenizi bilmiyorsanız buradan kendinizi deneyin. Bir de unutmadan kadınlara yaş sorarken dikkat edin!

 

St.

Street (Cadde) özellikle adres verme zamanları için en kullanışlı kısaltmalardan biri. Zaten adres yazmak zor bir uğraş neden 4 kelime daha eklemek için zaman harcayasınız ki...

rd.

Road (yol) yine bir adres süreci daha. Mektup yazmak da tarihe karışmışken üstelik. Olsun yine de her şeyin kısası makbul.

Pls

Please (lütfen) bu kelimeyi her alanda rahatça kullanabilirsiniz. Bir şey yapılmasını istediğinizde, bir şey yapılmasını istemediğinizde sadece 3 kelime ile bu derdinizi anlatmak ne büyük rahatlık. 

 

Pto

Please Turn Over (Lütfen sayfayı çeviriniz) Eğer sayfa sonuna gelip hala ne yapacağınızı bilemez hale geldiyseniz karşınıza çıkan pto yazısı ile kendinize gelecek ve bir aydınlanma yaşayacaksınız. Hemen sayfayı çevirecek ve okumaya ya da yazmaya devam edebileceksiniz. 

Btw

By the way (Bu arada) “her şey bitti sanıyorsun ama daha yeni başlıyoruz” cümlesinin kısaltması olarak da kullanılabilir sanırız.

VIP

Very important person (Çok önemli kişi) Elbette sizden bahsediyoruz! Lütfen ama. Bu dünyada sizden daha önemli kim olabilir ki? Bu kısaltmayı bulanlar mutlaka sizi tanıyorlardı. 

 

U.F.O

Unidentified Flying Object (Tanımlanamamış uçan nesne) kısaltması açıklamasından çok daha havalı olan bu İngilizce kısaltmayı bilmiyorsanız belki de siz de uzaylısınızdır. 

 

foc 

Free of charge (Ücretsiz) Bizim en sevdiğimiz en harika kelimelerin başında geliyor. “Bedava sirke baldan tatlıdır.” Bayılırız çünkü.

 

İngilizce kısaltmalar özellikle yazışma dilinde çok sıklıkla tercih edilse de artık birçok ayrıntıda kendilerine rastlatmak mümkün hale geliyor. Eğer hala İngilizce de yeterli değilseniz sırf havalı birkaç cümle kurabilmek için bile İngilizcenizi geliştirmeniz gerekiyor bizden söylemesi.