İş İngilizcesi Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

18/11/2019 By
8783

İngilizce öğrenmek iş dünyasında daha kolay ilerleyebilmenizi sağlayacak en önemli adımlardan biri. İlk bakışta uzun ve zorlu bir süreç gibi gözükse de amaca yönelik çalışmalarla İngilizce öğrenme sürecinizi oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Kendinizi geliştirirken kariyerinizi ileriye daha kolay taşıyabilmek için iş İngilizcesi ile sonuç odaklı bir başlangıç yaparak çalışmalarınızı amacınıza uygun şekilde yönlendirebilirsiniz. Aklınızda özellikle iş İngilizcesi ile ilgili olmak üzere İngilizce nasıl öğrenilir, dil öğrenme sürecini nasıl kolaylaştırabilirim gibi sorular varsa, sizler için hazırladığımız ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Kolay ve daha hızlı şekilde iş İngilizcesi öğrenebilmek için mutlaka bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizler için listeledik.

İş İngilizcesi Yalnızca İş Yerine Mahsus Değil!

Sanılanın aksine iş İngilizcesi kalıpları yalnızca iş yerinde karşılaşacağınız terimler değil. İş yerinde olmasanız da günlük hayatın pek çok yerinde bu kalıpların kullanıldığını görebilir, duyabilirsiniz. Bu sebeple İş İngilizcesi öğrenmek aslında genel İngilizce öğrenmekten zor değil. Günlük hayatta genel İngilizce öğrenmek için uygulayabileceğiniz pek çok pratik metodunu bu konuda da uygulayabilirsiniz. Özellikle İngilizce radyo programları ve haber kanallarının finans, pazarlama veya kariyer programlarında duyabileceğiniz kelime ve kalıpların pek çoğu oldukça gerekli. Radyo ve televizyonların iş dünyasına dair programlarını izleyerek kalıplarının doğal konuşma akışında nasıl kullanıldığını görebilir ve bu sayede kendinize ulaşılabilir bir pratik alanı oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde yabancı gazetelerin hem basılı hem de internet üzerinden ulaşabileceğiniz finans ve ekonomi sayfalarında göreceğiniz yazılarında iş İngilizcesi kelimeleri sık sık karşınıza çıkacaktır. Özellikle medyada ilgili olduğunuz iş dünyası konularını İngilizce olarak takip ettiğinizde hem yazma hem de okuma ve anlama yetenekleriniz gelişirken çalıştığınız sektöre dair terminolojiyi de daha hızlı öğrenebilirsiniz.

 

Başarısı Kanıtlanmış Eğitim Metodumuz Şimdi %100 Online!

Detaylı Bilgi

İngilizce İş Görüşmesi Yapmak Düşündüğünüzden Daha Kolay

İngilizce İş görüşmesi yapmak, iş İngilizcesi öğrenirken pratiğini yaptığınız pek çok şeyden daha basit kalıplar içeriyor aslında. İngilizce iş görüşmelerinde anadilinizde yaptığınız iş görüşmelerinde aldıklarınızdan çok farklı sorular gelmeyecektir. Sizden zaten cevabını bildiğiniz soruları İngilizcesi öğrenirken gördüğünüz kalıplar ve kelimelerle ifade etmeniz ve kendinize güvenli gözükmeniz beklenecek. İngilizce iş görüşmesine hazırlanırken ilk olarak her iş görüşmesinde olduğu gibi görüşmeye gittiğiniz firma hakkında bilgi toplayarak başlayın. Başvurduğunuz firmanın web sitesinin İngilizce dil seçeneği olup olmadığını kontrol edin. Varsa web sitesini İngilizce olarak okuyun. Firma ile ilgili bildiklerinizi anadilinizden çevirmek yerine hafızanıza İngilizce olarak yerleştirmeyi deneyin. İngilizce iş görüşmelerinde dil üzerindeki yetkinliğinizi ölçebilmek için soracakları sorulara hazırlıklı olun. Kendinizi İngilizce olarak tanıtabilmeli, güçlü ve zayıf yanlarınızı İngilizce olarak sayabilmelisiniz. Önceki iş deneyimlerinizi ve pozisyona başvurma sebeplerinizi İngilizce ifade edebilmeniz önemli. Tüm bu soruların cevaplarını aynada veya kendi sesinizi kaydederek çalışın. Tereddüt ettiğiniz noktaların üstüne giderek düzeltmelerde bulunun.

İş İngilizcesi Yüksek Sesle Çalışılmalı

İş İngilizcesi kullanacağınız durumların önemli bir kısmı kendinizi sesli olarak ifade etmeniz gereken durumlardan oluşacaktır. Bu durumların en önemli örneklerinden biri ise mülakatlar ve iş görüşmeleri elbette. İngilizce olarak yüksek sesle kendinizi ifade edebilmeniz için sık sık sesli pratik yapmanız oldukça önemli. Telaffuzunuzu ya da kelime sıralanışlarındaki mantık hatalarını ancak kendinizi duyarak düzeltebilirsiniz.  Ayna karşısında, ya da bir arkadaşınızla öğrendiğiniz yeni kalıp ve kelimeleri tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri ve kalıpları kendi cümlelerinize katın. Kendi sesinizi kaydederek yeni öğrendiğiniz kalıpları kullandığınız bir monolog oluşturabilirsiniz. Duraksadığınız ya da yanlış yaptığınız yerleri tekrar dinleyin ve yeni bir kayıtta düzeltmeye çalışın.

Yazım ve Gramer Hataları Dünyanın Sonu Değil

İş İngilizcesi öğreniyor olmanızın en önemli sebebi, iş dünyasında mesleğinizin gerektirdiği durumlarda özellikle uluslararası iletişimi sağlayabilmek. Bu sebeple aslında İş İngilizcesinin temel amacı karşı tarafa göndermek istediğiniz mesajı eksiksiz ve kesin bir şekilde ulaştırabilmek. Mesajınız anlaşılabilir ve belirsizliğe yer vermeyen bir üslupla karşı tarafa ulaştığı sürece amacınızı gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu sebeple küçük yazım hataları ve seyrek olduğu takdirde gramer hataları tolere edilebilirdir. Kendinize güvenli bir şekilde mesajınızı karşıya ulaştırabiliyor duruma gelmeniz gerekli. Bu noktadan sonra küçük hatalara fazla takılmadan kendinizi geliştirmeye devam edin. Dili kullanmaya devam ettiğiniz sürece bu hatalar da yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

İş İngilizcesi Pratiği Eğlenceli Olabilir

İngilizce öğrenirken pratik yapmak sıkıcı görünebilir. Ancak mesleki terminoloji ile İngilizce çalışmayı eğlenceli hale getirmenin pek çok yolu var. Kalıp cümleleri duyarak öğrenme sürecinizi hızlandırmak için dizi ve filmlerden yararlanabilirsiniz. İş İngilizcesi kalıplarını duyabileceğiniz doğru film ve dizileri seçerek boş vakitlerinizi verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Wall Street, The West Wing, Mad Men ve Wolf of Wallstreet gibi örneklerden başlayarak iş İngilizcesi duyabileceğiniz film ve dizileri araştırabilir, öğrenme sürecinize keyif katabilirsiniz

Formu doldurun sizi arayalım!