ingilizce saatler

İngilizce Saatler ve Okunuşları

27/04/2017 By
320193
Hem eğitim hem de iş hayatında bilgi vermek, tanıtım yapmak, araştırma sonuçlarını ve raporları paylaşmak için sunumlardan yararlanılır. Sunum yaparken anlatılan konu hakkında önceden hazırlıklı olmak ve yalın, ilgi çekici bir konuşma tekniği kullanmak önemlidir. İngilizce sunum yapanların uygulayabilecekleri basit yöntemlerle sunumlarını çok daha etkili bir hale getirmesi mümkündür.
ingilizce sunum gorseli

1- Sunum İçin Bir Taslak Hazırlayın

İngilizce sunumlarda bir taslak oluşturmak; içerik planı, görsel ve işitsel medya desteği gibi unsurları sunuya yerleştirmenizde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun için sunumun giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde hangi konuları ele alacağınızı, sunumda kullanacağınız görselleri ve videoları hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Metin yazma aşamasını kolaylaştırmak açısından önemli maddeleri ve ara başlıkları belirleyerek taslağınıza kaydedebilirsiniz.

2- Metni Oluştururken Farklı Kaynaklardan Yararlanın

Farklı kaynakları tarayıp anadilinizde özgün bir metin oluşturmanız kolaydır. Fakat İngilizce metin yazarken kaynaklarda geçen ifadelerden etkilenmeniz daha olasıdır. Bu durum sunumunuzda taklit bir üslubun oluşmasına yol açabilir. Yazınızda özgünlüğü korumak için taslağınızdaki başlıklara yönelik kaynak metinlerini inceledikten sonra, içeriğinizi bölümler halinde oluşturmayı deneyebilirsiniz. Çok sayıda kaynaktan yararlanmak, hem konunun derinliğini arttırmanıza hem de aynı ana fikre yönelik farklı ifadeler türetmenize yardımcı olacaktır.

3- Metni Tamamladıktan Sonra Mutlaka Yazım ve Dil bilgisi Denetimi Yapın

İngilizce sunumlar için anlaşılır ve hatasız bir yazılı içerik oluşturduğunuzdan emin olmak için yazım denetimi yapmalısınız. Bunun için online gramer denetleyicilerden veya sözlüklerden faydalanabilirsiniz. Metninizde çok sayıda örneği sıraladığınız cümleleri düz yazı şeklinde yazmak yerine maddeler halinde yazarak sunum sırasında okuma kolaylığı sağlayabilirsiniz. Uzun cümleleri kısaltarak anlatım bozukluklarını giderebilir ve sunumu dinleyiciler açısından daha rahat anlaşılır bir hale getirebilirsiniz.

4- Sunumu Prova Edin

Sunumda nasıl bir hitap tekniği kullanmanız gerektiğine önceden karar verebilmek için prova yapmalısınız. Sunumdan önce prova yapmak; konuşmanızı çok daha doğal, akıcı bir hale getirmenize ve sunum sırasında heyecanınızı kontrol altında tutmanıza da yardımcı olacaktır. İngilizce telaffuz konusunda zorluk yaşıyorsanız sunumdaki yazılı içeriğin tamamını bir sesli sözlükten dinleyerek hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

5- Dinleyici Odaklı Bir Sunum Planı İzleyin

Sunumun dinleyiciler açısından ilgi çekici ve eğitici bir hale gelmesi için görsel unsurlarla desteklenmiş, akıcı bir sunum oluşturmaya özen göstermelisiniz. Sunumdaki metni aynen okumak yerine konuşma havası içinde örneklendirmeler ve eklemeler yaparak sunmak dinleyicilerin dikkatini çekmenizi sağlayacaktır. Dinleyicilere söz hakkı vererek soru sormaya ve katılım göstermeye teşvik edebilirsiniz.

Günlük hayatta İngilizce kullanmak zorunda kalıyorsanız, öğrenmeniz gereken başlıca bilgi İngilizce saatler konusu olacaktır. Hadi o zaman birlikte İngilizce saatlerin yazılışı, İngilizce nasıl saat söylenir ve İngilizce saatler nasıl yazılır sorularına cevap bulalım. 

İngilizce Saat Nasıl Sorulur? 

İngilizce saat sormak için genellikle What time is it? / What’s the time? olarak iki kalıp kullanılıyor olsa da; konuşma anında cümle içerisinde farklı soru kalıplarıyla da saat sorma işlevi gerçekleştirilebiliyor. Bu soru kalıplarından örnek vermek istersek; 

·         Do you have the time?

·         What time do you have? 

Ancak belirtmek gerekir ki yukarıda belirtilen soru kalıpları akademik yazı dilinde çoğunlukla kullanılmamakta sadece günlük konuşma dilinde soru cümlesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İngilizce saat okunuşu ise iki farklı yöntemle mümkündür. Bunlardan ilki dijital saat okumasıyla, diğeri birazdan anlatacağımız şekilde ifade edilir. Dijital saatlerin İngilizce okunuşu ise oldukça basittir. Bu yöntemde ekranda gönen şekliyle önce saat sonra dakika okunur. Diğer yöntem daha karmaşık görünse de bir kaç kuralı bildiğimiz taktirde kolaylıkla İngilizce saat çevirisi yapabilirsiniz. Hadi adım adım bu kuralları inceleyelim.

ingilizce saat

Tam Saatlerde İngilizce Saat Yazılışı 

Tam saatlerin İngilizce okunuşu her zaman ”It is … o’clock ” yapısıyla ifade edilmektedir. Bu kalıpta ve diğer göstereceğimiz kalıpların başında ”It is.. ” olmasının temel nedeni time yani zaman kavramının İngilizce’de sayılamayan isimler grubunda olmasıdır. Tam saatlerin yazılışı ve okunuşlarına örnek vermek istersek; 

·         05:00 = It’s five o’clock = Saat beş

·         11:00 = It’s eleven o’clock = Saat on bir 

İstisna olarak gece yarısı saatin İngilizce okunuşu için ”It’s midnight”  ifadesi kullanılır. Gündüz ise ‘’Its midday’’ ifadesi kullanılır.

·         24:00 = It’s midnight

·         12:00 = It’s midday 

Yarım Saatlerde İngilizce Saat Yazılışı 

İngilizce saatlerde yarımları ifade ederken ”It’s half past … ” formu kullanılır. Ancak bu kısımda dikkat edilmesi gereken İngilizce saat okunuşunda Türkçenin aksine tam saat her zaman ana kalıptan sonra gelmektedir. Buçuk saatlerin yazılışı ve okunuşlarına örnek vermek istersek; 

·         05.30 = It’s half past five = Saat beş buçuk

·         11:30 = It’s half past eleven = Saat on bir buçuk

ingilizce saat okunuslari gorseli

Yarıma Kadar Olan Saatlerde İngilizce Saat Yazılışı 

İngilizce saatlerde geçiyor ifadesi Türkçenin aksine sadece yarım saatlere kadar ifade edilmektedir. Yani İngilizce çeviri olarak ”4’ü 35 geçiyor” gibi bir kullanım şekli yer almamaktadır. Çeyrek saat dışında yarıma kadar kullanılan İngilizce saat okunuşu ”It is … past … ” formundadır. Burada saatin her zaman sona gelmesi zorunluluğuna dikkat edilmelidir. Yarıma kadar olan saatlerin yazılışı ve okunuşlarına örnek vermek istersek; 

·         05:10 = It’s ten past five = Saat beşi on geçiyor

·         11:20 = It’s twenty past eleven = Saat on biri yirmi geçiyor 

Yarıma kadar olan saatlerin okunuşunda dakikaları söylerken 5 ve beşin katları haricindeki diğer rakamlarda ”minutes” eklenir. 

·         05:16 = It is sixteen minutes past five

·         11: 13 = It is thirteen minutes past eleven  

Çeyrek Saatlarde İngilizce Saat Yazılışı 

İngilizce olarak yarıma kadar çeyrek saatleri ifade ederken ”It is quarter past … ” formu kullanılır. Çeyrek saatlerin İngilizce okunuşlarına örnek vermek istersek; 

·         05:15 = It’s quarter past five

·         11:15 = It’s quarter past eleven

ingilizce saat yazilislari gorseli

Yarım Sonrası Saatlerde İngilizce Saat Yazılışı 

Saatlerde yarımdan sonrası zaman dilimini belirtmek için ”It is .. to …” formu kullanılır. Yarımdan sonrası saatlerin İngilizce okunuşuna örnek vermek istersek; 

·         05:35 = It’s twenty five to six = Saat altıya yirmi beş var

·         11:50= It’s ten to twelve = Saat on ikiye on var 

Yarım sonrası saatlerin okunuşunda dakikaları söylerken 5 ve beşin katları haricindeki diğer rakamlarda ”minutes” eklenir. 

·         05:48 = It’s twelve minutes to six

·         11: 33 = It’s twenty seven minutes to twelve

 Buçuk geçe saat yazılışı

Çeyrek Saatlerde İngilizce Saat Yazılışı 

İngilizce olarak yarımdan sonraki çeyrek saatleri ifade ederken ”It is quarter to .. ” formu kullanılır. Çeyrek saatlerin İngilizce okunuşlarına örnek vermek istersek; 

·         05:45 = It’s quarter to six = Saat altıya çeyrek var

·         11:45 = It’s quarter to twelve = Saat on ikiye çeyrek var 

A.M ve P.M Farkı Nedir? 

İngilizce yazışmalarda ve telefon görüşmelerinde bilindiği gibi çoğunlukla kısa zaman formatı kullanılıyor. Bu yüzden bu gibi durumlarda herhangi bir karışıklık yaşanmaması için a.m ve p.m yapıları kullanılıyor. Gece saat 24:00 ile öğle saat 12:00 arasında bir zaman dilimini belirtirken a.m. yapısı kullanılır. Öğle saat 12:00 ile gece saat 24:00 arasında bir zaman dilimini belirtirken ise p.m yapısı kullanılır. Bu yapıların kullanımına örnek vermek istersek;  

•       The train leaves at 09:00 a.m = Tren saat dokuzda gidiyor. (sabah)   

       The train leaves at 11:30 p.m = Tren saat on bir buçukta gidiyor. (akşam) 

İngilizce saatler konusunun gündelik hayattaki önemini düşünerek sizlere bu dökümanı hazırladık. Umarız bu yazı, İngilizce saatleri öğrenme sürecinde sizlere yeterince faydalı olur. Bir sonraki yazımızda yeni bilgilerle görüşmek dileğiyle.